Ako sa obliecť a vybaviť na zimnú turistiku - tyger.sk

Ahojte moje meno je Vladislav “tyger” Martynek a venujem sa testovaniu outdoor vecí už 5 rokov na portáli tyger.sk. Veci testujem v našich horách, v Alpách ale aj na Kaukaze. V spolupráci s projektom Doby Tatry som si pre Vás pripravil článok o tom, čo je vhodné a mnou už osvedčené/ otestované mať na zimnú turistiku.

 

V tomto článku sa dozviete:

 • čo si obliecť

 • čo si obuť

 • čo treba mať ako dodatočnú výbavu

Táto problematika ostane plus mínus rovnaká ešte po nejakú dobu. Menia sa len veci a modely, ale zima a tepelná transformácia ostáva tá istá. 

Začnime teda technickou výbavou, ktorú musíme mať ako doplnok v horách. 

Turistická výbava na zimnú turistiku: 

Na zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách aj keď sa jedná len o horské chaty, je určite dobré mať: 

 

 • Turistiké mačky

 • Turistický cepín

 • Zimné turistické topánky (ideálne s membránou a zateplené)

 • Turistické paličky, veľa ľudí to ocení (ja ich osobne nenosím keď chodím na pešo)

 • Lavínová výbava (väčšina turistov lavínovú výbavu nemá, ale zasypať Vás môže poľahky aj pod Téryho, alebo Zbojníckou chatou)

  • Lavínová sonda

  • Lavínová lopata

  • Lavínový vyhľadávač

 • Turistický ruksak

 • Čelovka

 •  
Výbava na zimnú turistiku

Stačia “nesmeky” rozumej reťazové mačky pre horské chaty vo VT ?

V ideálnych podmienkach áno, ale ako náhle zamrzne sneh a budete v strmine, budú vám chýbať predné hroty. Preto by som určite odporučil mačky, ktoré majú aj predné hroty. Nesmeky vám budú určite stačiť pre horské chaty napr. v Malej Fatre. Takže to budú buď poloautomatické mačky, alebo mačky ktoré sa dajú dať na bežné turistické topánky.Tie na rozdiel od poloautomatických a automatických nemajú drážky vpredu ani vzadu. Sú to klasické turistické mačky na remienky. 

 

Oblečenie na zimnú turistiku

Oblečenie na zimnú turistiku

Teórie je veľa, ale prax je jednoduchá. Potrebujete mať funkčné termoprádlo, na ňom ďalšiu vrstvu, ktorá bude z termoprádla odvádzať pot a na nej ideálne tretiu vrstvu. V rámci výzvy bude stačiť tretia vrstva len na vrchnej polovici tela.

Na obrázku vyššie vidno základnú termo vrstvu, ktorá je spojená priamo s telom. V strede je vrstva ktorá môže slúžiť ako základná, ale mám s ňou dobrú skúsenosť aj ako s druhou vrstvou a posledná vrstva je mikina.

Ak je aktuálne vonku nečas, hodíte si na to hardshellovú/softshellovú bundu, ktorá vás ochráni pred vetrom a zrážkami/ snehom. 

Hardshell bunda
Zimná turistika

Izolačné bundy páperové a primaloftové

 

Pri veľmi nízkych teplotách, zvykneme mať v zálohe ešte páperovú bundu ako super izoláciu. V našich podmienkach je na turistiku však vhodnejšia Primaloft bunda, čo je umelé syntetické vlákno, ktoré sa “snaží” napodobniť svojimi vlastnosťami perie. Narozdiel od peria, po tom čo navlhne, nestráca svoje termoizolačné vlastnosti, kdežto perie áno.

Izolačné bundy

Pri veľmi nízkych teplotách, zvykneme mať v zálohe ešte páperovú bundu ako super izoláciu. V našich podmienkach je na turistiku však vhodnejšia Primaloft bunda, čo je umelé syntetické vlákno, ktoré sa “snaží” napodobniť svojimi vlastnosťami perie. Narozdiel od peria, po tom čo navlhne, nestráca svoje termoizolačné vlastnosti, kdežto perie áno.

 

 Primaloft hreje aj ako mokrý. Pár rokov dozadu som robil test primaloftiek, rôznych značiek, tak si môžete pozrieť ako sa ktorej darilo a ktorú odporúčam na turistiku, ktorú na skialpinizmus. 

Minulý rok prišla na trh nová izolácia od firiem Helly Hansen Polartec – vlákno Lifaloft, ktoré hreje ako primaloft, ale je zbaliteľnejšie pri rovnakom objeme, izoluje viac a hlavne rýchlejšie schne.  Prikladám Vám link na recenziu tohoto videa. 

Na horách by ste nikdy nemali ísť bez “buffiek” sú to malé a spratné šatky, ktoré si viete dať na krk, na hlavu ako prikrývku alebo cez ústa ako šatku na ochranu pred nečasom. 

Nohavice na zimnú turistiku

Nohavice by som odporúčal trochu zateplené a zároveň softshellové.

Pre turistov je určite zaujímavé, aby mali spevnené kolená, pretože si môžete častejšie niekde kľaknúť v teréne, alebo pri skalných pasážach si môžete kolená šuchnúť. Takto to pohltí spevnená časť, a nohavice sa vám neroztrhnú. Pri vyššej intenzite tiež oceníte, ak bude časť na stehnách o niečo priedušnejšia ako spodná časť nohavíc od kolien nižšie, pretože na stehnách sa potíte z celých nôh najviac.

Oblečenie pri zimnej turistike

V našom prípade som zobral nohavice Ferrino Vincent, ktoré boli aj na našej skialpovej “expedícii” pod Kazbekom a na Elbruse. Takže sú garantovane ošlahané z ťažkých podmienok na Kaukaze.

Ak máme pod takýmito nohavicami funkčné termo nohavice (spodky), tak nepotrebujeme hardshell gate (membránové nohavice), pretože na nohy je menej zima ako na zvyšok tela, kde máme životne dôležité orgány.

 

Turistické topánky

 

Turistická topánka na zimu by mala mať ideálne o niečo mäkšiu zmes gumy na podrážke, aby lepšie priliehala na sneh a zmrznuté kamene. Vibramová podrážka by mala byť samozrejmosťou, po zodratí sa dá znovu podlepiť za novú. Určite by som odporučil, aby topánka mala gore- tex membránu, alebo e-vent membránu. Sú to membrány, ktoré majú už dlhoročné skúsenosti v obuvníckom priemysle a vám budú slúžiť na to, aby topánka nepremokla od snehu. 

Ak sa jedná “len” o horské chaty postačí Vám aj nižší model zimných turistických topánok, na ktorý si nasadíte vyššie spomenuté remienkové turistické mačky. Tento model však stále má gore- tex membránu, aby topánky odolávali vlhkosti čo najdlhšie a noha bola doslova v suchu.

Podrážka na zimnú turistickú obuv

Ja na zimu používam dvojo topánok, jedny vyššie spomenuté a druhé viac  zateplené predovšetkým na lezenie a VHT. Prípadne ak by som šiel fotiť a veľa postávam, tak sú zateplené a neomŕzajú mi prsty na nohách. Svojho času som s nimi točil test na video po tom, čo som v nich strávil celý deň vonku v snehu pri šlapaní a lezení. Na tento druh topánok idú poloautomatické mačky.

Turistické ponožky

 

Veľmi dôležitá je aj ponožka v topánke. Priznám sa, že s ponožkami to je veľká alchýmia. Ja nedám dopustiť na ponožky MUND, dajú sa zakúpiť aj na Slovensku.

Ponožky na zimnú turistiku

Nezabudnite, že vysoká cena neznamená vždy garanciu komfortu s danou vecou. To znamená, že  nájdete aj známejšie značky ponožiek ktoré sú aj drahšie, ale nemusia zďaleka dosiahnuť podobný efekt. 

Ponožky Mund

Túto skúsenosť som mal konkrétne pri ponožkách, ktoré boli 2x drahšie a pod mt. Blancom mi jemne omrzli prsty. 

Zimné návleky

V prípade, že je veľká vrstva čerstvo napadaného snehu a nemáte návleky, je veľká pravdepodobnosť, že sa vám sneh ako šlapete postupne dostane za hranu topánky, kde sa roztopí a premočí celú ponožku a topánku. Preto by ste použitie návlekov určite nemali podceniť. Prepracovanejšie nohavice majú uchytenia svojej spodnej časti o topánku, vďaka ktorým sa pri šlapaní v snehu nevyhŕnu nad topánku a nahrádzajú tak funkciu návlekov.

Ja osobne zimné návleky proti snehu nenosievam, pretože drvivú časť zimnej turistiky strávim na skialpových lyžiach, ale pre turistiku je to rozhodne dobrá vec. 

 

Jedny návleky sa nám v rámci tyger.sk testovania podarilo aj pomôcť doviesť k lepšiemu výsledku. To znamená, že sme objavili vadu a tá bola v ďalšej kolekcii už odstránená. Určite by som odporučil si prečítať článok o návlekoch od Thoma a tam zbadáte čo všetko v nich pochodil. To vás myslím, že presvedčí o tom, aký zmysel majú.

Zimné návleky

Čiapka na zimnú turistiku

„Vhodná čiapka na zimnú turistiku by mala byť priedušná, aby ste sa pod ňou nespotili, zároveň teplá a najlepšie vetruodolná. Toto všetko spĺňa čiapka Buff Thermonet Hat. Narozdiel od bežných windstopper čiapiek nepôsobí ako igelitka a veľmi dobre odvádza vlhkosť pri vyššej aktivite. Je zároveň aj veľmi ľahká a spratná. Vlákno thermonet je 4x teplejšie ako bežné mikrovlákno Buff.

Ak sa aj spotíte a máte mokré vlasy, v mraze vám vyschnú len veľmi ťažko. Preto je vhodné nasadiť si priedušnú a teplú čiapku, ktorá vlasy zohreje a umožní vlhkosti odpariť sa.“ (Pozn. redakcie)

Túto čiapku získate pri registrácii do výzvy Doby Tatry Winter 2019/2020.

Doby Tatry Winter čiapka

Rukavice na zimnú turistiku

S rukavicami to je trošku jednoduchšie. Opäť aj tu používam vrstvenie z dvoch párov rukavíc. Jedny – tenšie používam na šlapanie a druhé – primaloftom zateplené, keď nestíhajú tenšie.

 

To znamená, že keď už je poriadna zima, nasadíte si tie druhé zateplené rukavice na tie prvé. Rovnako aj keď sneží, alebo fúka, tak druhé rukavice Vás ochránia pred nečasom. Ak by sa Vám premočili tenšie rukavice, stále si tie druhé viete dať aj na holú ruku, aby ste si ochránili prsty od mrazu a vetru. 

Pitný režim

Pitný režim nikdy nepodceňujte. Čím menej budete piť, tým rýchlejšie sa Vám stane, že prídete k omrzlinám, pretože budete mať hustú krv a nebude vám dobre dokrvovať prsty na nohách a rukách a takisto aj uši a nos. Takže na celodennú túru majte so sebou aspoň liter a pol teplého čaju v termoske, aby sa nestalo, že zamrzne. Keď pôjdete po chatu, tak majte termosku s objemom od 0,5l až po 1l.

Turistický batoh

Samozrejme bez turistického ruksaku by to takmer nešlo, však kde si to všetko pobalíte.

Ruksakov je veľmi veľa a značiek, ktoré ich robia tiež. Super by bolo, keby mal matoh vrchné vrecko. Taktiež je dobrá vychytávka keď má zips na spodku alebo boku batohu. Tak si viete vybrať niečo z úplne preplneného batohu bez toho, aby ste museli vyhádzať celý obsah. Ruksak by mal mať mäkké polstrovanie ramenných popruhov, aby Vás netlačil keď tam budete mať veľa vecí.

Batoh na zimnú turistiku
Vrchné vrecko batohu
Polstrovanie batohu

Niektoré batohy majú na chrbte sieťku, ktorá drží voľný priestor medzi chrbtom a ruksakom. Vďaka tejto siete nebudete mať chrbát tak spotený.

 

Na správny zimný batoh musíte vedieť pripnúť aj paličky, aj cepín.

Čelovka

Určite netreba zabudnúť na čelovku ak by sa v horách niečo stalo, zdržíte sa a poblúdite, prípadne sa niekto zraní a musíte zostať v teréne dlhšie. Deň je krátky a stmieva sa skoro.

Čelovka by mala byť odolná, ideálne s dobíjateľným akumulátorom a ešte lepšie cez microusb kábel, aby ste ju mohli nabiť cez počítač, v aute, alebo z powerbanky. Video z testovania čelovky.

Čelovka na zimnú turistiku

Poslednou vecou na ktorú nezabudnite, je lekárnička, nikdy neviete kedy sa Vám zíde v horách 🙂 . 

Držím palce na horách a dobre sa oblečte. 

Ak sa chcete dozvedieť viac info neváhajte ma kontaktovať na instagrame a rád Vám poradím: tyger.sk

 

Tyger

Zdieľaj článok na sociálnych sieťach.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nechajte nám komentár

© Doby Tatry 2020

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x