Chcete do prírody, ale obávate sa davov ľudí? Riešením je kreativita

Dni striedajú týždne a týždne sa zrejme čoskoro zmenia na mesiace. Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí to doma nevedia vystáť už teraz? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si užiť deň na čerstvom vzduchu bez toho, aby ste ohrozili seba či okolie. 

 

Urobte si dôkladný research  

 

Pred tým, než sa kamkoľvek vydáte, v prvom rade poriadne prezrite internet. Článkov s radami, kde ísť v blízkosti mesta na prechádzku, aké sú najkrajšie turistické chodníky či ktoré vrchy ponúkajú nezabudnuteľné výhľady určite nájdete dostatok. Máte to? Gratulujeme, práve ste si vytvorili základný filter miest, ktoré by ste počas koronavírusovej pandémie mali radšej vynechať. 

 

Využite, čo doma máme  

 

 Čo sa týka prepracovanosti turistických trás, patrí Slovensko k absolútnej svetovej špičke. Niektorí dokonca hovoria, že máme najlepšie značenie vôbec. Využite to a namiesto prechádzky na Železnej studničke buďte originálni. Obetujte trochu viac času a paliva a nájdite si na mape miesto, kde ste ešte neboli. Platí to pre tých, ktorí majú chuť len na krátky pobyt v prírode, ale aj takých, ktorí hľadajú skutočnú turistiku. Nechajte instagramové highlighty na inokedy a vydajte sa objavovať zabudnuté cestičky. Také, na ktorých vám budú jedinými spoločníkmi spev vtákov a šum vetra. To znie dobre, nie? 🙂 

Ako nájsť tú správnu trasu? 

 

Nájsť miesto na turistiku, kde nestretnete živú dušu môže byť jednoduchšie, ako ste si mysleli. Pomôže vám mapa (pokojne aj tá online) a systematizované značenie turistických chodníkov. Na výber máte z viac než 13 tisíc kilometrov. Ak je to možné, vyhnite sa červeným značkám. Tie zväčša vedú k najnavštevovanejším turistickým destináciám. Lepším riešením bude použiť modré a najviac odporúčame zelené značky. Posledné menované totiž vo väčšine prípadov patria miestnym turistickým chodníkom, na ktorých je pravdepodobnosť vysokého počtu ľudí nižšia. Uľahčiť výber si môžete aj technológiami. Služba Google Earth ponúka prehliadku našich hôr vo vysokom rozlíšení. Výborná pomôcka hlavne, ak si chcete vopred skontrolovať obtiažnosť terénu v oblasti, ktorú nepoznáte. Využite aj navigačné aplikácie určené na hory. Osobne máme výborné skúsenosti napr. s mapy.cz. Majú zaznačené detailne takmer všetky lesné cesty. Majú aplikáciu aj na iOSos a Android.

 

V spolupráci s Liptákmi sme pre Vás natočili aj ilustračné video.

 

Dajte si poradiť odborníkmi  

 

V posledných týždňoch sa rôzne odporúčania v súvislosti s koronavírusom menia prakticky denne. Aby sme pre vás získali informácie z prvej ruky, oslovili sme s otázkami zástupcov Horskej záchrannej služby aj odborníkov na virológiu. V súčastnosti je zatvorená alebo pracuje v obmädzenom režime väčšina horských chát. Zatvorené sú aj všetky slovenské feraty. Obce Súľov-Hradná, Čičmany, Plavecké Podhradie, Terchová a Hričovské Podhradie žiadajú turistov, aby ich počas mimoriadnej situácie nenavštevovali. Presun na turistiku by sa zásadne nemal uskutočňovať hromadným dopravným prostriedkom. Ideálnym spôsobom dopravy je vlastné auto. Ísť do hôr sa v žiadnom prípade neodporúča skupinám. Dve osoby sú v poriadku, ale je potrebné, aby medzi sebou udržiavali odstup minimálne dva metre a mali chránené ústa a nos. Najlepšie je, samozrejme, ak sa na turistiku vydajú len členovia jednej domácnosti. Okrem vyhnutiu sa nákaze to bude mať pozitívny efekt aj na vaše ďalšie spoločné fungovanie. Nechajte teda endorfíny utužiť vzťahy, užite si zodpovedný pobyt v prírode a držme si spoločne palce, nech sa z tejto situácie dostaneme čo najrýchlejšie. 🙂

 

 

Zdieľaj článok na sociálnych sieťach.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nechajte nám komentár

© Doby Tatry 2020

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x