Leto 2020 sa napriek komplikáciám vydarilo

Blíži sa koniec roka, na záver ktorého je vhodný čas obzrieť sa späť a začať bilancovať. Rok 2020 bol špecifický, čudný a jednoducho iný. Ale čo priniesol rok 2020 našej komunite milovníkov hôr? Top momenty a zaujímavé čísla z turistických výziev uplynulého roka objavíte práve v nasledujúcich riadkoch.

 

Čerstvý vzduch ako najcennejšia komodita

 

Áno, mali sme obavu, či budete môcť vôbec vyjsť do prírody a splniť výzvy, nakoľko situácia nie len u nás, ale v celom svete začala byť tak trochu crazy. O to viac nás teší, že napriek priebežným lockdownom a noseniu rúšok ste si dokázali nájsť spôsob a čas na zdolávanie štítov a to opäť vo veľkých počtoch. Celkovo ste sa v roku 2020 registrovali do výziev až 6316 krát, čo je o 1282 viac ako v minulom lete.

Z celkového počtu sa do výziev zapojilo 59%% mužov a 41% žien. Čerstvý vzduch a pocit slobody na horách ste si užili v medzinárodnom zložení. Najvyšší počet tvorili samozrejme Slováci (5818 osôb, t.j.92%), nasledovali turisti z Českej republiky (454 osôb, t.j. 7%), Poľska (24 osôb) a dokonca aj z Litvy (20 osôb). No povedzte, nie sú tie hory úžasné v každej dobe? 

Len jedna nestačí

 

Prvý ročník 2019 patrili výzvy Vysokým Tatrám. Poznáte to, len jedna výzva je časom málo, nakoľko človek je stvorenie zvedavé a súťaživé. A preto si rok 2020 už pýtal niečo nové, niečo viac. Zrodili sa tak dve výzvy Doby Tatry (Vysoké) a Doby Tatry Západné. Našli sa aj úplní lahôdkari, ktorí prijali hneď obidve výzvy súčasne. 15 štítov, 3 mesiace, odhodlanie, pot, množstvo kilometrov v nohách a na záver šťavnatá odmena v podobe nádherných výhľadov, víťazstva samého nad sebou a zaslúženej medaily. To všetko vás spájalo a motivovalo, aby ste to dali. 

 

Výzvu slovenských veľhôr prijalo 2620, výzvu Západných Tatier prijalo 2558 a obidve výzvy súčasne prijalo 569 odhodlaných a hory milujúcich ľudí rôzneho veku, pohlavia aj národnosti. Všetky vybrané štíty Vysokých Tatier sa podarilo zdolať 49% z vás a výzvu Západných Tatier splnilo 55%. Obidve výzvy splnilo 57%. Nabudúce to snáď dáte všetci!

Ambasádori pozitívnych emócií

Viete o tom, že práve vy dokážete šíriť dobrý pocit? Práve vďaka vám, sa na sociálnych sieťach pravidelne objavovali okrem strašidelných správ o korona víruse aj krásne pozitívne emócie v podobe množstva fotiek z najkrajších vrcholov Slovenska. V tomto roku vám bolo schválených 28 475 výstupov na vrcholy vo výzvach (fakt toľko!). Doteraz sme za našu históriu prijali a schválili neuveriteľných 53.263 fotografií zo zdolaných cieľov.

Nápaditosť, kreativita a perspektíva vašich záberov nás nadchýnala počas celého roka, čím ste aj nám priniesli do života množstvo radosti. Za čo vám ďakujeme a tešíme sa na vás v ďalších výzvach v roku 2021, ktoré budú opäť o niečo vynovené, rozšírené a pri tom stále horské! 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x